publikacja artykułów sponsorowanych

Rozwód bez orzekania o winie – 4 najważniejsze fakty

Rozwód bez orzekania o winie

Rozstanie małżonków zazwyczaj kojarzy się z żywymi emocjami. Jednak nie zawsze tak jest. Rozwód, choć bez wątpienia trudny, może przebiegać w spokojnej atmosferze – zwłaszcza jeśli żadna strona nie wniosła o udowodnienie winy współmałżonkowi. Chcesz dowiedzieć się więcej o takim postępowaniu? Sprawdź 4 najważniejsze fakty!

Czym jest rozwód bez orzekania o winie?

Na samym początku warto dowiedzieć się więcej o samej instytucji rozwodu bez orzekania o winie. To zdecydowanie najszybszy sposób na rozwiązanie związku małżeńskiego. Wynika to z faktu, że do jego przeprowadzenia konieczne jest sporządzenie i złożenie stosownego pozwu, a także odpowiedzi na niego ze strony małżonka, który zgadza się z tezami zawartymi w przedstawionym sądowi piśmie. Innymi słowy – ustanie małżeństwa następuje za porozumieniem stron.

Kto może złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie?

Prawo to przysługuje małżonkom, którzy zgodnie stwierdzili, iż doszło do rozkładu ich pożycia małżeńskiego i żadna ze stron nie jest temu winna. Dlatego wniosek złożony przez nie musi być w pełni zgodny. Jeśli pojawią się ewentualne wątpliwości lub nieścisłości – wówczas sąd może przeprowadzić całe postępowanie z udowodnieniem winy jednej ze stron lub obu.

Należy jednak podkreślić, że rozkład pożycia musi być zupełny i trwały. Oznacza to, że zarówno więzi fizyczne, emocjonalne, jak i gospodarcze między małżonkami ustały oraz że nie ma możliwości ich przywrócenia.

Jakie dane są potrzebne w pozwie o rozwód bez orzekania o winie?

Wszystkie rozwody w Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu zaczynają się od jednego – złożenia stosownego pozwu. Pismo to ma określoną strukturę, obejmującą m.in.:

  • wskazanie stron postępowania,
  • określenie sądu, do którego składany jest dokument,
  • wniosek o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie.

Ponadto potrzebne będzie odpowiednie uzasadnienie, czyli właśnie wskazanie na rozkład więzi małżeńskich bez szans na ich przywrócenie. Konieczne jest także wskazanie, dlaczego doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego. Zwykle stosuje się pewne ogólniki umożliwiające uniknięcie jakichkolwiek wątpliwości czy wykazania pewnych czynników, mogących świadczyć o przewinieniach jednej ze stron.

Jak wygląda sprawa przed sądem w takiej sytuacji?

Gdy zostanie złożony odpowiedni pozew, druga strona zaś udzieli zgodnej z nim odpowiedzi na niego, sąd wyznacza termin pierwszego posiedzenia. W trakcie rozprawy sędzia weryfikuje tożsamość małżonków i przesłuchuje ich, zadając szereg pytań, pozwalających mu zapoznać się z przyczynami rozpadu pożycia małżeńskiego. Nierzadko zdarza się, że cały proces kończy się już w tym momencie. W niektórych przypadkach konieczne jest wyznaczenie drugiego terminu.

Czy to najlepsza opcja?

Dla wielu osób rozwód bez orzekania o winie wydaje się najbardziej komfortowym wyjściem. Są jednak sytuacje, gdy takie orzeczenie może być krzywdzące dla jednej ze stron. Jak się wówczas przygotować do rozprawy? Warto zapytać o to adwokata. Sprawdź, który prawnik w Warszawie, w dzielnicy Wola, specjalizuje się w takiej materii.